Незабавно изпълнение при неплатени заплати

Неизпълнението на предписание от Инспекцията по труда към работодател да изплати дължимите заплати на работниците си, вече може да доведе до бърза намеса на съдебен изпълнител. Влязлото в сила предписание на Инспекцията става основание, въз основа на което може да бъде издадена заповед за незабавно изпълнение срещу този работодател и да се пристъпи към принудително събиране на вземанията в полза на работниците.

Това следва от поправките "Манолова", които бяха приети от парламента буквално в последните дни преди коледната ваканция на депутатите и са в сила от 22 декември 2017 година.

Според новия текст в т.8 на чл. 417 от ГПК, служител на неизряден в плащанията работодател може да подаде заявление, с което да поиска издаване на заповед за изпълнение в случай, че са налице "влезли в сила задължителни предписания на органи на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" до работодател за изплащане на забавени повече от два месеца парични задължения по трудови правоотношения".


При вече прекратено правоотношение, Инспекцията по труда е задължена да предостави на работника копие от предписание за изплащане на възнагражденията по вече прекратения договор - ако е издала такова и ако й бъде поискано.


Когато такъв документ бъде представен пред съда заедно със заявлението за издаване на заповед за изпълнение, от съда може да се иска постановяване на незабавно изпълнение и издаване на изпълнителен лист, след което веднага да се пристъпи към принудителни действия по събиране на вземанията.

Длъжникът-работодател може да възрази, че не дължи въпросните суми. Но това възражение, според променения текст на чл. 420 от ГПК, няма да може да спре изпълнението - освен ако не бъде предоставено надлежно обезпечение на вземането или писмени документи, които да убедят съда, че спирането е наложително.

Няма коментари: